Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?
İnternet Üzerinden Ek Gelir Sağlamak

Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?

Günümüzde neredeyse herkes, işlerini internet üzerinden halletmeye çalışıyor. Bunun en büyük örneği, henüz 10 yıl öncesine kadar bir bilgi edinebilmek, araştırma yapabilmek için ya kütüphanelere giderdik ya da ansiklopedileri karıştırırdık. Faka günümüze bakacak olursak, sanal ansiklopediler sayesinde yalnızca birkaç saniye içerisinde istediğimiz tüm bilgilere erişebiliyor, ulaşabiliyoruz.

İnternetin gelişmesi, yaygınlaşması; aynı zamanda kişilerin internet üzerinden çok fazla efor sarf etmeden para kazanmasının da yolunu açtı. Bugün sizler için evde ya da internetten para kazanma yöntemleri olarak nitelendirebileceğimiz Adsense ile nasıl para kazanılacağınızı anlatacağım.

Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?
Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?

Adsense ile para kazanmanız iki şekilde mümkündür. Bu seçeneklerden birisi internet sitesi açarak kazanmak, bir diğeri ise YouTube’da Adsense ile para kazanmaktır. Ülkemizde birçok kişinin yanılgıya düştüğü Adsense ile para kazanma konusu, sanıldığı kadar basit değildir ve beraberinde bilgi birikimi, yazım yeteneği ya da diğer yeteneklerin olmasını gerektirir.

İnternet Sitesi Açarak Adsense’den Nasıl Para Kazanılır ?

Adsense ile para kazanma yollarından biri ve en çok tercih edileni, bir internet sitesi, blog ya da benzeri bir site açmaktır. İlgi gören, arama hacmi yüksek bir internet sitesi açmalı; içerisine SEO kurallarına uygun içerikler girmeli ve bu sitenizin Google’da üst sıralara çıkmanız gerekmektedir. Bu da beraberinde bilgi birikimi gerektiren bir iştir. Bu nedenle araştırmadan, öğrenmeden bu işi yapmanız biraz zor olacaktır. İlgi çekici bir site açmanızın yanında, sitenize ziyaretçi gelmeye başlayınca; Adsense başvurusu yapmanız gerekmekte.

Adsense başvurunuz, Google tarafından değerlendirilecek; ve uygun görülürse, tarafınıza ayrıntılı bir bilgilendirme mesajı iletilecektir. Google tarafından Adsense başvurunuz onaylandıktan sonra, internet sitenize reklam yerleşimleri yaprak; gelen ziyaretçilerin bu reklamları görmesini, tıklamasını bekleyebilirsiniz. Tıklama ya da görüntülenme başına farklı oranlarda Google size ödemeler yapacaktır.

Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?
Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli iki husus vardır. Bunlardan birisi sitenizin SEO ile uyumlu olması, bir diğeri ise internet sitenizin Google – Bing – Yandex ve benzeri arama motorlarında görüntüleyerek ziyaretçilerin gelmesini sağlamasıdır. Ziyaretçinin olmadığı bir internet sitesi; dolayısıyla reklamların da görüntülenmemesi demek. Tüm bunlar ise, sizin para kazanmanızı engelleyecek en önemli hususlardır.

YouTube Kanalı İle Adsense’den Nasıl Para Kazanılır ?

YouTube kanalı açarak Adsense’den para kazanmak oldukça kolay. Özellikle de internet sitesi ile kıyaslayınca çok daha masrafsız ve kolay bir hal alıyor. YouTube’dan para kazanabilmeniz için, ücretsiz bir şekilde hesap açabilirsiniz. ( Google hesabınız ile giriş yapmanız yeterlidir. ) Giriş yaptıktan sonra, kanal fotoğrafınızı ve kapak fotoğrafınızı ilgi çekici bir hale getirerek; kişilerin kanalınıza abone olmasını sağlamalısınız.

Bunun yanı sıra, belirli aralıklar ile video çekebilir – belirli konseptler ile izleyicilerinizle buluşabilirsiniz. İnternet sitesi açmaktan biraz daha farklı bir uğraş gerektiren YouTube kanalları, aslında işi kavradığınızda sizin için çocuk oyuncağı haline gelecektir.

Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?
Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?

YouTube kanalınızın ilgi çekici bir hal alabilmesi için, daha önce yapılmamış ve ilgi gören bir konuya yoğunlaşmanız gerekmekte. Yeterli seviyede izlenme sayısına ( dakikasına ) ulaştığınızda, hesabınızın para kazanma özelliği aktifleştiğinde ise, paylaşmış ya da yayımlamış olduğunuz videolarınızda artık reklamlar görüntülenebilecektir.

Videolarınızı izleyen kişiler, reklam ile karşılaştıklarında reklam videosunu geçmeden sonuna kadar izlerlerse ya da videonuzun sağ kısmında veya videonuzun hemen alt kısmında yer alan reklamlardan birine tıkladıklarında; para kazanabileceksiniz. Yani yapmanız gereken tek şey, kişilerin ilgilerini çekecek videolar paylaşarak; reklamlarınızı birilerine izletmede başarılı olmanız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir