İnternet Üzerinden Ek Gelir Sağlamak

İnternetten Satış Yaparak Ek Gelir Kazanmak

Ticaret, insanoğlunun var olduğu süre boyunca var olan ve her zaman da var olmaya devam edecek en temel ilişki biçimlerinden biridir. Bu durum o kadar içselleşmiştir ki, olmadığını düşündüğünüz noktalarda bile ticari düşünerek hareket edersiniz. Devlet memuru olsanız bile, yaptığınız şey temelde ticarettir; aldığınız maaş karşılığında emeğinizi ve zamanınızı satmış olursunuz. Bu nedenle ticaret, insan var olduğu sürece var olmaya devam edecektir.

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması, ticaret anlayışını da oldukça farklılaştırmış ve geliştirmiştir. Artık çok daha basit bir şekilde çok geniş bir kitleye ulaşabilir, onlarla anlaşabilir ve yüzünü bile görmeden ticaret yapabilirsiniz. Üstelik son zamanlarda bunun için kurulan platformlarla bunu yapmak çok daha basit hale gelmiştir.

Kazançlı bir şekilde internetten satış yapmak nasıl mümkün olur?

İnternetten ek gelir sağlamanın en iyi yollarından biri olan e-ticaret için önce karar vermeniz gereken şey satacağınızın ürünü kendinizin yapacağı mı, yoksa al-sat olarak yapılacağı mı olacağına karar vermektir. Yeteneğinize göre kendinize çok farklı alanlar yaratabilirsiniz. Örneğin düşük maliyet ile malzeme alıp, bileklik, toka gibi takı ürünleri yapabilirsiniz. Video sitelerinde hemen her türlü takının nasıl yapılacağı ile ilgili video bulunuyor. Üstelik bir süre sonra o videolara bağlı kalmadan kendi ürünlerinizi de tasarlamanız hiç zor olmaz. Buna karar verdikten sonra ise satış yapmak için bir takım kriterlere dikkat etmek gerekir:

  • İlk adım satış yapacağınız kanalları belirlemek olmalıdır. n11.com, gittigidiyor.com gibi birçok ticaret sitesi vardır ve bu sitelere üye olarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu tarz sitelerin sağladığı birçok avantaj vardır, kredi kartı ile ödeme almak, kargo indirimlerinden yararlanmak ve güvenilir bir ticaret ortamı sunması gibi ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Fakat bu tarz siteler genellikle yasal bir kayıt tutar. Bunun için küçük çaplı bir işletme açılışı yapmanız gerekebilir. Ya da İnstagram gibi sosyal medya ağlarını kullanarak kendinize bir hesap oluşturabilir ve buradan da rahatlıkla satış yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Bir diğer önemli kriter, satışı nerede yapacağınızdır. Artık internet ortamından yurt dışında da rahatlıkla satış yapabileceğiniz koşullar sağlanmış durumdadır. Amazon.com gibi büyül ticaret siteleri size yurt dışında şirket kurmak, depo sağlamak ve güvenli ticaret yapmak gibi birçok imkan sunuyor. Özellikle yurt dışında meşhur olan ülkemizin ürünlerini rahatlıkla, yüksek bir kar marjı ile satabilirsiniz. Türk havlularının Avrupa ülkelerinde ya da Amerika’da çok rağbet görmesi ve döviz farkı sayesinde oldukça yüksek gelirler elde edebilirsiniz.
  • İnternetten satış yaparken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri de rekabettir. Satmak istediğiniz ürün oldukça yaygın ve satış yapanı çok ise bu sizi biraz zorlayabilir. Böyle bir sektörde satış yapmak için ya piyasada çok fazla satılmayan bir ürün olmalı, ya da piyasa fiyatının altında satıp, rekabeti göğüsleyebileceğiniz bir ürün olmalı.
  • İnternetten satış yapmak herkesin yapabileceği kadar kolay değildir, ama herkesin öğrenebileceği kadar basittir. Bu nedenle satış yapmaya başlamadan önce biraz öğrenmek gerekebilir. Kullanıcıların size daha hızlı ve kolay ulaşabilmesi için Google gibi arama motorlarının önem verdiği kriterleri bilip, ona göre adım atmanız gerekir.

Kısaca internetten satış yaparak bir ek gelir ya da ek gelirden çok daha fazlasını elde edebilmeniz mümkün. Fakat bunu basit ya da emeksiz olarak düşünmek yanlış bir düşünce olur. Her işte olduğu gibi internetten satış yapmak da oldukça fazla emek, mesai ve bilgi ister. Eğer bu konuda yetersiz iseniz, başlangıç için profesyonel bir yardım alabilirsiniz. İnternet sitelerinde ya da videolarında size gerekli bilgiyi sağlayacak birçok ücretsiz kaynak bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir