Stok Fotoğrafçılığıyla Ek Gelir Elde Etme
İnternet Üzerinden Ek Gelir Sağlamak

Stok Fotoğrafçılığıyla Ek Gelir Elde Etme

Fotoğraf çekmek, sanatların arasındaki en çok göze hitap eden ve en heyecanlandıran kollardan birisidir. Bu sanat, sahiden sanat için yapılır ama bunun dışında ek gelir olarak da kullanılır. Stok fotoğrafçılığı ile ek gelir sayesinde, hem cebinize hem de gözünüze hitap edeceksiniz. Elbette kolay bir yöntem olmadığını ifade etmek doğru olacaktır. Bu konuda olan inceliklerden sizlere söz edecek ve yapılması gereken her konuya değineceğiz.

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok farklı ek gelir konusu meydana gelmiştir. Stok fotoğrafçılığı en modern olanlardan ve herkesin pek de beceremediği kollardan birisidir. Stok fotoğrafçılığından para kazanma son zamanların en çok takip edilen konusu olmakla beraber, herkes ek gelir konusunda bu yönteme yönelmiştir. Bu konuda yapmak isteyenleri de aydınlatmak için nasıl yapıldığından söz edelim. 

Çeşitli işlemlerimiz için bazı fotoğraflara ihtiyaç duyabiliriz. Bunlar kimi zaman dergi çekimleri olur kimi zaman ise farklı detaylar olur. Bunlar için ekstra fotoğraf çektirmekten ise; direkt olarak çekilen yerlerden tedarik ederiz. Bu fotoğrafları ise www.shutterstock.com sitesi gibi sitelere yükleyerek buradan satabilirsiniz. Bu işe girişmeden önce, derin bir araştırma yapılması gerekiyor. En çok hangi konularda fotoğraf isteniyor, hangi makine tercih ediliyor gibi soruların cevaplarını aldıktan sonra sektörde varlığınızı göstermelisiniz. Fotoğraf yükleyerek para kazanma sayesinde hem kendi yeteneğinizi meydana çıkartarak kendinizi tanıtırsınız hem de ek gelir konusunda kendinize destek olursunuz.

Stok Fotoğrafçılığından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bundan birkaç sene önce aslında bu konudan söz edilemezdi. Fakat sektör gelişmeye başladığı andan itibaren, hem stoklanan siteler hem de fotoğrafçıların sayısı arttı. Bundan dolayı daha spesifik konularda fotoğraf çekmelisiniz. Herkesi araştırmalı ve en azından herkesin tarzını bilmelisiniz. Bu sayede kendinizi ifade etmek adına daha çok alandan söz edebilirsiniz. Siteler fotoğraf başına satın alma aşamasında sizden komisyon alacaktır. Kimi site %30 alırken, kimi sitenin ise; %60 oranında bir komisyon aldığını söyleyebiliriz.

Fotoğraf başına ek kazanç sayesinde, tek bir fotoğrafınızı bile değerli bir meblağa satabilirsiniz. Bu sitelerde fotoğraflarınız yıllarda durabilir. Fotoğraf kalitesine, özenine göre ise; 1000 ile 2000 TL arasında bir para kazanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için ise rakam 500 TL’ye ve hatta daha aşağılara bile inebilir. Kaldı ki saha yukarısında da karşılık alabilirsiniz. İfade ettiğimiz gibi; ne kadar çok yüklediğinize, fotoğraf kalitesine, fotoğrafın spesifik olmasına göre değişkenlik kazanacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir